Zekâyı Geliştiren 5 Şey4.5.2018

Bilim insanları zekâyı geliştirmenin, beyni aktif tutmanın sürekli yeni alışkanlıklar ve egzersizler yapmakla mümkün olduğunu belirtiyor. İşte zekâyı geliştiren alışkanlıklar;

  • Kitap okumak

Kitap okumak aslında sadece kitap değil günlük, hikâye, gazete, blog, makale, şiir ve benzeri her türlü metni okumak ufku genişletir, kişilerin bakış açısını tazeler. Bilim dünyası okuma yapmanın beyni canlı tuttuğunu ve yeni bilgilerin zekâ seviyesini olumlu yönde etkilediğini belirtiyor.

  • Yabancı dil öğrenmek

Yeni bir dil öğrenmek beyni tüm yönleriyle zorlamak, çalıştırmak anlamına geliyor. Ayrıca birden fazla dil öğrenmek hayat boyu birkaç dil ile birlikte düşünmeyi sağlar, farklı bakış açıları getirir. Tüm bunlar zekâ seviyesi için faydalıdır.

  • Beyin egzersizleri

Bulmaca, sudoku çözmek, satranç - dama gibi zekâ oyunları oynamak, matematik problemleri çözmek, beyin nöronları arasında köprüler kurulmasını sağlar. Hafızayı diri tutmak ve zamana yenilmemek için önerilen beyin egzersizleri düzenli yapıldığında zekâyı geliştiriyor. Özellikle çocuk yaştan itibaren yapılması çok faydalıdır.

  • Spor yapmak

Yürüyüş, koşu, zumba, meditasyon, yoga ve pilates hem bedene hem de ruha hitap eden faydalı egzersizler bütünüdür. Aktif bir yaşamın beyni olumlu yönde etkilediğine ve hafızayı genç tuttuğuna dair bilimsel araştırmalar, raporlar bulunuyor.

  • Düzenli yaşam

Düzenli yaşam ve düzenli öğrenme biçimi beynin sürekli aktif kalmasını sağlıyor. Örneğin eğitim döneminde sınava bir hafta kala çalışmak yerine ilk andan sona ana kadar her gün belli bir süre sınava hazırlanmak hem eğitime hem zekâya büyük katkılar sağlıyor.

" data-width="100%" data-num-posts="10">