Yunusların, Hafızası En Güçlü Hayvanlar Olduğunu Biliyor muydunuz?2.7.2019

Hafızası güçlü hayvanlar dendiğinde akıllara ilk gelen filler oluyor. Filler güçlü hafızalarıyla akıllara kazınan bir hayvan, ancak araştırmalar yunus balıklarının fillerden daha güçlü ve keskin bir hafızaya sahip olduğunu gösteriyor! Amerikalı araştırmacılara göre 20 yıllık bir aradan sonra bile yunusların eski dostlarını sadece ıslık sesinden hatırladığını belirtiyor.
Araştırmacıların raporuna göre yunuslar evrim sürecinde yaşadığı sosyal ilişkiler nedeniyle bu kadar güçlü bir hafızaya sahip. Bilim insanları yunuslarla dolu bir akvaryuma ıslık sesleri dinletmiştir. Yunuslar birçok ıslık sesine tepkisiz kalırken tanıdıkları seslerde hareketli ve enerjik bir reaksiyon vermiştir. Birlikte yaşadıkları, vakit geçirdikleri yunusları asla unutmayan yunuslar bu davranışlarıyla hafızalarının ne denli güçlü olduğunu göstermiştir.
Yunusların ıslık sesini hafızalarına kazımalarının sebebi yanlarına gelen yunusun dost mu düşman mı ayrımının yapılabilmesi için olduğu düşünülüyor. Yunuslar kendi familyalarının ve yabancıların seslerini ayırt etmede üstün bir başarı sergiliyor. Islık sesini kaydetmeleri yunusların kendini koruma biçimi kabul ediliyor. Yunuslarla ilgili elde edilen bu bilgi deniz canlılarına yönelik oluşan kısa süreli hafıza düşüncesini yıkmıştır. Yunus dünyanın en güçlü hafızasına sahip hayvanlar arasında oldukça popüler.
 
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">