Yumurtanın Hafızayı Güçlendirdiğini Biliyor muydunuz?13.7.2018

Modern çağın vebası şüphesiz Alzheimer kabul ediliyor. Çok genç yaştaki insanları dahi esir eden bu hastalık, kişileri hafızasını güçlendirme konusunda teşvik ediyor. Uzmanlar sıklıkla hafıza güçlendirici besinler paylaşıyor. Özellikle okul çağındaki kişiler ve ailesinde Alzheimer olanlar için hafızayı güçlendirmek amacıyla beslenme ve egzersiz programları öneriliyor.  Uzmanlar son yapılan araştırmalar ışığında, yumurtanın hafızayı güçlendirdiğini belirtiyor.

Amerika’da yapılan bir yumurta deneyi neticesinde, iki grup insan ele alınmış ve bir grup belirlenen süre boyunca yumurta tüketmiştir. Deney sonucunda, yumurta tüketen grubun hafızalarının daha güçlü, işlevsel olduğu ortaya konmuştur. Bilim insanları, yumurtada bulunan besin öğelerinin beyin fonksiyonlarını canlı tuttuğunu, erken bunamayı önlediğini belirtmiştir.

Bir diğer üniversitede yapılan araştırma ise yumurtada bulunan kolin maddesinin hafızayı diri tuttuğu, yumurtanın bileşeninde yer alan amino asitlerin hücre fonksiyonlarını harekete geçirerek zihinsel - bellek bozukluklarını önleme amacıyla nörotransmitter dengesini koruduğunu göstermiştir. Sağlıklı ve aktif bir beyin için yumurta başta olmak üzere süt, peynir, balık, mercimek, ıspanak, fasulye gibi beyne faydalı yiyecekler düzenli tüketilmeli, dengeli uyku ve egzersiz ihmal edilmemelidir.

" data-width="100%" data-num-posts="10">