Yorgunluk İş Hayatını Olumsuz Etkiliyor!5.7.2017

Her geçen gün artış gösteren ve insanlığın kronik rahatsızlıklarından biri olma yolunda hızla ilerleyen kronik yorgunluk iş hayatını doğrudan olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan araştırmalar kronik yorgunluk sebeplerinin genellikle hava kirliliği, yetersiz ve kötü beslenme, stres, iş hayatı ve şehir yaşamı gibi etkenler olduğunu gösteriyor. Yorgunluğun çağın hastalığı olduğunu dile getiren uzmanlar birçok kişinin bu nedenle işsiz olduğunu belirtiyor. Araştırmalar psikolojik ve fiziksel yorgunluk sebebiyle işe, okula devam etmeyen kişilerin olduğunu gösteriyor. Peki 21. yüzyıl hastalığı kabul edilen kronik yorgunluktan kaçınmak için neler yapılmalıdır?

Kronik Yorgunluğa Yakalanmamak İçin Öneriler

Düzenli hayat: Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, sigara ve alkolsüz yaşam

Günde üç öğün yemek vücut direncini dinç tutar. Sağlıksız gıdalardan uzaklaşıp sebze, et ve deniz ürünleri tüketilmelidir. Beslenme düzeni gibi uyku da programlanmalıdır. Uykusuz kalan beden bir noktadan sonra sinyal verir ve kronik yorgunluğa geçiş yapar. Sigara, alkol gibi sağlığa zararlı maddelerden uzaklaşıp her gün veya haftanın birkaç günü açık havada spor yapmak yorgunluğun savaşçılarındandır.

Fiziksel muayene ile rahatsızlıklara yönelik tedavi

Birçok hastalığın belirtilerinden biri yorgunluktur. Yorgunluğun kronikleşmesine ve yaşam kalitesini düşürmesine izin vermeden gerekli tetkikler yapılmalı ve duruma göre tedavi olunmalıdır.

Stres kontrolü

Stresin bedensel ve zihinsel yorgunluğa yol açtığı görülmüştür. İş yaşamındaki yoğun tempo ve stres bedene doğrudan hükmeder. Stresi yenmek için küçük molalar vermek, kısa yürüyüşler yapmak, temiz havaya çıkmak, deniz havası almak veya bir süre bedeni ve zihni dinlendirecek meditasyonlar yapmak gerekiyor.

Yorgunluğu azaltmaya yardımcı gıda takviyeleri desteği 

Tüm dünyada yaygın bir şekilde gıda takviyesi alınıyor. Bu destekler, kişilerin gün boyu hissettiği yorgunluğu en aza indirger, enerjilerini artırarak motivasyonlarını yükseltmelerine yardımcı olur. 

" data-width="100%" data-num-posts="10">