Vişne Hafızaya İyi Geliyor!5.8.2018

Soğuk içeceklerin, nefis pastaların, leziz reçellerin ve marmelatların vazgeçilmez meyvesi vişne, sadece lezzetiyle değil, hafızaya etkisiyle de öne çıkıyor. Hafif ekşi tatlı tadıyla sıcak yaz günlerinin ferahlatan meyvesi, A ve C vitaminleri içeriyor; kalsiyum, demir, fosfor gibi önemli mineraller barındırıyor. Her biri bağışıklık sistemi ve beyin sağlığı için önemli değerlerdir.

Vişnenin kanserle mücadelede de etkili olduğu yapılan araştırmalardan biliniyor. Ancak beyne etkisi doğrudan gözlemlenmiştir. Özellikle Alzheimer gibi hafıza sorunlarında olumlu etki yarattığı uzmanlar tarafından belirtiliyor. Vişne, beyin fonksiyonlarını geliştirdiği için hafızaya olumlu etkiler kazandırıyor. Vişne mevsimi geldiğinde düzenli tüketmek beynin fonksiyonlarını arttırır.

Uzmanlar vişnenin hafızayı güçlendirdiği ve beyni aktif tuttuğunu belirterek tüketilmesini öneriyor. Yaşlanma ile birlikte ortaya çıkan Parkinson, Alzheimer gibi sinir sistemi ile ilgili hastalıklara yakalanma riskini azaltmak vişne ve benzeri hafızaya etki eden besinlerle mümkündür. Hafızayı zamana karşı ayakta tutmak, unutkanlığı büyük oranda azaltmak için uzmanlar birçok egzersiz ve beslenme önerisinde bulunuyor. Her bir öneri aslında basit şeylerden oluşuyor. Kısa bir mevsimi olan vişnenin tüketilmesi bu önerilerden sadece bir tanesi…  

" data-width="100%" data-num-posts="10">