Unutkanlık Bazı Hastalıkların Habercisi Olabilir!23.1.2019

Unutkanlık günlük hayatta neredeyse herkesin yaşadığı sıradan bir durum sayılıyor. Telefon numarası, anahtar, kapı, cüzdan gibi birçok şeyi bir yerlerde unutuyor olmanız aslında normal bir şey. Bazen gözlüklerimiz gözlerimizdeyken kendimizi etrafta gözlük ararken bulabiliyoruz. Bu tür olaylar unutkanlığın ne kadar normal olduğunu ve herkesin başına gelebileceğini gösteriyor. Ancak bazen bu unutkanlıklar geri planda bir tıbbi sorunu işaret ediyor olabilir. Unutkanlık hastalıkların habercisi kabul ediliyor. Elbette her unutkanlığa hastalık gözü ile bakılmamalıdır. Dikkatli analiz edip uzmana görünmekte fayda vardır.
Alzheimer: Nörolojik hastalıklar arasında en kötücül ve çaresiz olanı Alzheimer hastalığıdır. Genç yaştan itibaren görülebilen bu hastalığın henüz tedavisi bulunmuyor. Nöroloji uzmanları erken tanı ile hastalığın ilerleme hızını yavaşlatabiliyor, ancak ortadan kaldıramıyor. Genetik faktörler, yaşam biçimi, stres, yanlış beslenme ve daha birçok şey Alzheimer sebebi olabilir. Hastalık, başlangıçta basit unutkanlıklara sebep olsa da, zamanla birçok şeyin unutulmasına ve sadece beyindeki ilk hatıraların gün yüzüne çıkmasına sebep oluyor. Alzheimer hastaları normal kişiliklerinden uzaklaşarak farklı duygular, tepkiler sergileyebiliyorlar.
Vitamin eksikliği: Unutkanlıklar meydana geldiğinde akıllara hemen Alzheimer geliyor. Ancak unutkanlık bazen çok basit sorunlardan ötürü de ortaya çıkabiliyor. Örneğin, folik asit, B12 vitamini gibi eksiklikler unutkanlık ile birlikte kendini belli ediyor. Unutkanlıklar yaşandığında yaptıracağınız bir tahlil ile durumu netleştirebilirsiniz.
Parkinson: Alzheimer gibi nörolojik bir hastalık olan Parkinson, henüz kesin bir tedaviye sahip değildir, ancak ilaçlarla ciddi seviyede kontrol altına alınabiliyor, etkileri azaltılıyor. Parkinson hastalığının belirtileri arasında el – kol – yüz titremesi görülür. Öte yandan kişi konuşmada ve bir şeyleri hatırlamada zorluk yaşayabilir. Unutkanlık ile birlikte titreme de kişide rahatsızlık hissettiriyorsa, hemen bir nöroloji uzmanına muayene olunmalıdır. Zira Parkinson, çok erken dönemlerde fark edildiğinde ilaçlarla kontrol altına alınabiliyor.
Damar tıkanmaları: Sinsi hastalıklardan biri olan damar tıkanıklığı, şah damarının yer aldığı boyun bölümünde gerçekleştiği takdirde, sendeleme, göz kararması, baş dönmesi, bayılma, konuşma bozukluğu, kelimeleri unutma ve unutkanlık semptomlarını oluşturuyor. Belirtiler farklı hastalıklarla benzerlik gösterdiğinden, özellikle de unutkanlığın damar tıkanıklığını işaret edeceği ilk anda tahmin edilmediğinden dolayı, teşhisini yapmak çoğu zaman zor olabiliyor. Erken dönemde tanı konması ilaç ve cerrahi müdahalelerle tedaviyi kolaylaştırıyor, süreci hızlandırıyor.
Kalp hastalığı: Unutkanlık, kalp ve damar hastalığı, diyabet, MS gibi çeşitli hastalıklara sahip olan kişilerde görülen belirtilenlerdir. Kalp hastaları veya kalbinde sorun olan kişiler, birçok belirti ile birlikte unutkanlığı da yaşar.
Depresyon: Mutsuz ve derin bir umutsuzluk hali olan depresyon, beyin aktivitelerinin çok yavaş çalıştığı bir dönemdir. Basit veya önemli unutkanlıklar yaşamak bu dönemde görülen belirtilerdir. Unutkanlığın temelinde depresyon olması çok şaşırtmıyor. Çünkü kişiler depresyona girdiğinde yaşamla bağlantılarını neredeyse koparıyor. Gizli depresyonlarda ise beyin unutkanlık, yorgunluk gibi şeylerle kendini belli ediyor.
Böbrek hastalığı: Unutkanlığın altında ilginç bir şekilde böbrek yetmezliği veya farklı böbrek hastalıkları ortaya çıkabiliyor. Uzmanlar, böbrek yetmezliği yaşayan kişilerin bilişsel sorunlar yaşadığını ve unutkanlık, bir şeyleri karıştırma gibi belirtiler gösterdiğini söylüyor.
Tiroit bozuklukları: Tiroit bezlerinin az çalışması bu hormonların az üremesine neden olur. Tiroit hormonlarındaki düşüklük ise vücutta yavaşlamaya neden olur. Ruhsal çöküntüler, uykusuzluk, sürekli yorgunluk, unutkanlık tiroit bozukluklarının belirtileri arasında yer alıyor. Sadece unutkanlık ile tiroit sorununu fark etmek zor olduğundan, diğer belirtilere de dikkat etmek gerekiyor. Tiroit fark edilip tedaviye başlandıktan sonra unutkanlık gibi etkiler zamanla azalıyor.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">