Unutkanlığa Karşı Havuç Tüketin!25.1.2019

Doğada bulunan ve manavlardan mutfağımıza giren her şeyin mucizevî faydaları bulunuyor. Havuç da bu besinlerden biri! Havucun birçok faydasının yanı sıra beyne, hafızaya iyi geldiğini biliyor muydunuz? Hafıza üzerindeki etkileri nedeni ile küçükten büyüğe herkesin tüketmesi önerilen havuç, son derece ucuz ve kolay bulunabilen bir besin. Kökünden yaprağına kadar havuç her yönü ile şifa deposu! Havuç güçlü ve özel bileşenler içeriyor. Beyin fonksiyonları üzerinde ciddi etkileri bulunuyor. Uzmanlar her gün bir bardak taze sıkılmış havuç suyu içmenin veya düzenli havuç tüketmenin unutkanlığı önlediğini belirtiyor. Havuç, barındırdığı besin öğeleri ile birlikte hafızayı güçlü tutmayı başarıyor, öğrenme becerisini artırıyor, zekâ gelişimine katkıda bulunuyor.
Havucun Faydaları
Göz sağlığını korur: Havucun en bilinen faydası A vitamini deposu olması ve göz sağlığını korumasıdır. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkan görme kusurları ve göz hastalıklarına karşı havuç tüketimi ile önlem alınabilir.
Kanserle mücadele eder: Beta karoten içeren havuç, A vitamini desteği ile kanser hastalıklarıyla mücadele eder, kanserli hücrelerin vücutta yayılmasını önler. Ayrıca antioksidan özelliği sayesinde akciğer, kolon, prostat kanserlerine yakalanma riskini önemli ölçüde düşürür.
Beyin sağlığını korur: Düzenli havuç tüketimi beyindeki sinir hücrelerinde olumlu etkiler bırakır. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan nörolojik hastalıklarda ve darbe sonrası oluşan beyin hücre hasarlarında havuç iyileştirici rol oynar.
Sindirim sistemini çalıştırır: Lifli besinler arasında havuç ilk sıralarda yer alıyor. Havuç tüketen kişilerin bağırsak sistemi daha düzenli çalışır, mide ve bağırsak sistemindeki parazitler dışarı atılarak vücut temizlenir.
Toksinlerden arındırır: Antioksidan özellikteki havuç, vücut temizliğinde müthiş bir kaynaktır. Havuçtaki A vitamini, toksinlerin dışarı atılmasını sağlar. Havuç aynı zamanda safra ve karaciğerdeki yağların da atılmasına yardımcı olur.
Cildi besler: Antioksidan bir besin olan havuç elbette cilde dost bir üründür. Serbest radikallerle mücadele ederek cilt hücrelerinin korunmasına yardımcı olur. Havuç tüketerek güneşin zararlı ışınlarından cildi korumak mümkündür. Havuçtan yapılmış maskelerle siyah nokta, akne tedavisi uygulanabilir. Havuç aynı zamanda saçları ve tırnak yapısını güçlendiriyor.
Hücreleri onarır: Havuç sadece bakteriler savaşmaz, aynı zamanda hücrelerin onarılmasını, yenilenmesini ve canlanmasını sağlar.
Diş sağlığına iyi gelir: Diş macunlarında çoğunlukla nane ve elma öne çıksa da havuçlar da sıklıkla macun yapımında tercih ediliyor. Havuç dişlere, diş etlerine ve ağız sağlığına faydalıdır. Ağız içerisinde yer edinen zararlı bakteriler havuç ile ortadan kaldırılır ve dişler koruma altına alınır.
Antiseptik özelliğe sahiptir: Cilt yüzeyinde meydana gelen yaralanmalarda ve cilt problemlerinde havuç antiseptik özellik taşır. Havuçtan yapılmış maskelerle cildi korumak, onarmak ve daha temiz hale getirmek mümkündür.
Hafızayı diri tutuyor: Havuç ve havuç suyu tüketimi kişilerin beyin fonksiyonlarını canlı tutuyor. Beyindeki hücreleri canlandırmak, hafızanın da güçlenmesine zemin hazırlıyor. Uzmanlar havuç kürleri ile hafızanın daha diri hale gelmesini sağlayabileceğimizi belirtiyor.
Kilo vermeyi hızlandırır: Havuç lifli bir ürün olup çok fazla kalori içermiyor. Salata ve yemeklerde tüketildiğinde bağırsak sistemini harekete geçirir, kilo verme sürecini hızlandırır. Diyet yapan kişiler sağlıklı kilo vermek için havuç tüketebilir.
Yaşlanmayı geciktirir: Cilde dost besinlerden olduğu bilinen havuç, güneş ışınlarının ciltteki kötü etkilerini önlüyor. Yaşa bağlı ortaya çıkan kırışıklıklar, derin çizgiler, kaz ayakları havuç tüketerek ve havuç maskeleri uygulanarak azaltılabilir, yaşlanmanın belirtileri geciktirilebilir.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">