Spor Yapmak Hafıza ve Öğrenme Becerisini Geliştiriyor!8.4.2019

Güçlü ve kalıcı bir hafıza yeteneğine sahip olmak herkesin istediği özellikler arasında yer alıyor. Bilhassa akademik kariyer yapanlarda ve öğrencilerde öne çıkan bir istek. Yoğun şehir hayatı, iş ve ev yaşamının baskısı, sosyal hayat, beslenme ve uyku gibi birçok faktör beyin sağlığını olumlu ya da olumsuz etkiliyor. Yaşam biçiminin hafıza üzerinde etkisi olduğu aşikâr bir gerçektir. Hafızayı güçlendirmeye dair yapılan tüm araştırmalarda uyku, beslenme ve egzersiz yaşamı odak noktada yer alıyor. Zira kötü beslenme ve az uyku hafızayı olumsuz etkiliyor, beyni yoruyor. Egzersiz yokluğu ise yine insan yaşamındaki sağlığı olumsuz etkileyen ana unsurlardan. Egzersizin beyin yapısındaki yerini araştırmalarla görebiliyoruz. 2010 yılında bilim insanları tarafından yapılan bir araştırma, fiziksel aktivitenin bilişsel fonksiyonlarda olumlu etkiler sağladığını göstermiştir. Araştırma sonuçlarına göre düzenli, aktif bir egzersiz programına sahip kişilerin bunama, demans, Alzheimer ve basit unutkanlıklara yakalanma ihtimali oldukça düşük çıkmıştır. Bir başka araştırma ise; yürüme, yüzme, koşma, bisiklet sürme gibi fiziksel aktivitelerin bellekte güçlü ve olumlu etkilerde bulunduğunu açıkça göstermiştir. Geçtiğimiz yıl yapılan bir üniversitenin araştırmasında yine egzersiz öne çıkıyor. Araştırmaya göre yeni bir bilgiyi öğrenmeden önce egzersiz yapmak kısa ve uzun vadeli belleği güçlendiriyor.
Fiziksel Aktivite Belleği Güçlendiriyor
Egzersizin, fiziksel efor sarf etmenin beyindeki etkisini göstermek için bugüne kadar onlarca farklı araştırma ve deney yapılmıştır. Son araştırmalardan biri üniversite öğrencilerini kapsayan bir deneyden oluşuyor. 24 üniversite öğrencisi, araştırmacıların talebi ile her biri toplam 1 saat olmak üzere 4 farklı ziyaret yapmaları istenir. Öğrencilerden koşu bandında 15 dakika süresince derse geç kaldıklarında yürüdükleri tempoyla yürümeleri istenir. Araştırmacılar öğrencilerin 5,4 kilometre hızında yürüdüklerini belirlemiştir. Her ziyarette yapılan 15 dakikalık egzersiz neticesinde öğrencilere 2 liste birkaç kez okutulur. Yaklaşık 20 dakikanın ardından öğrencilerin okudukları listeden çok fazla kelimeyi hatırladığı görülmüştür. Egzersiz yapmayan grup ise bu konuda daha başarısız bir performans sergilemiştir. Araştırma egzersizin öğrenmeyi artırdığını, hafızayı güçlendirdiğini bir kez daha göstermiştir.
Spor Yapmanın Beyne Olumlu Etkileri
Sporun yer aldığı bir yaşamın kalitesi şüphesiz yükseliyor. Fiziksel zindelik ile birlikte zihinsel zindelik de kişinin ömrünü uzatıyor, bellek hastalıklarına yakalanma riskini düşürüyor. Spor yapmanın beyne faydaları şöyle;
Duygusal bozuklukları önlüyor: Egzersiz yapan kişiler daha enerjik ve sağlıklı bir yapıya kavuşur. Hipofiz bezi endorfin salgılayarak stres, sinir, depresif duyguları ve duygusal dengesizlikleri önlüyor; zihinsel rahatlama sağlıyor.
Hafızayı ve öğrenme yetisini güçlendiriyor: Hareketli bir yaşam hafızayı güçlendiriyor, beyin sağlığını olumlu etkiliyor. Öğrenme becerisinde egzersizin müthiş etkileri bulunuyor. Fiziksel aktivite dikkat bozukluğunu önlüyor, algılama yeteneğini güçlendiriyor, öğrenme kapasitesini yükseltiyor. Kelime dağarcığını geliştirmede egzersizin faydası bulunuyor. Yapılan araştırmalar bisiklet sürmenin ve yürümenin, yabancı bir dil öğrenirken kelimeleri ezberlemede etkili olduğunu göstermiştir.  
Çocuklarda öğrenme becerisini artırıyor: Küçük yaştaki çocuklarda ve üniversite öğrencilerinde egzersizin etkisi öğrenme becerisini yükseltmeye yöneliktir. Bilhassa hiperaktif ve dikkat bozukluğu yaşayan öğrencilerin sporu hayatına yayması öneriliyor.
Yaratıcılığı tetikliyor: Düzenli yürüyüş yapmanın hayal gücünü artırdığı, yaratıcılığı tetiklediği belirtiliyor. Beyin nöronları canlı kaldığından yaratıcılık destekleniyor.
Beynin dinç kalmasını sağlıyor: Egzersiz fiziken daha dinç kalmayı sağlarken, zihni de diri tutuyor. Bellek kaybı, bunama gibi zihinsel hastalıkları önlemenin, riskleri düşürmenin yollarından biri de günlük egzersiz yapmak. Her gün 30 dakikalık bir yürüyüş beyin sağlığına olumlu yönde etkiler bırakıyor.       
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">