Soğuk Duş almanın Faydaları7.2.2018

Yaz aylarının bunaltıcı sıcaklarında adeta ferahlatan soğuk duş esasında birçok kültürde önemli bir yere sahiptir. Üstelik 20. Yüzyılın başlarında Hidroterapi adıyla tedavi yöntemi olarak kabul görmüştür. Birçok rahatsızlığa çare olan soğuk duşun faydaları şöyledir;

Metabolizmayı hızlandırır

Metabolizmayı hızlandırmak, kilo verme sürecini kolaylaştırmak için uzmanlar soğuk duş almayı öneriyor. Soğuk duş yağ yakımı için oldukça etkilidir.

Güne enerjik başlamayı sağlar

Güne soğuk duş ile başlamak öncelikle uykusuzluğu, uyku mahmurluğunu ortadan kaldırır; daha canlı ve enerjik olmayı sağlar. Sıcak su ile duş almak bedeni gevşetip uykuya zemin hazırlayacağı için soğuk duş ideal bir alternatiftir. Enerjiyi yükseltmek, uykudan arınmak için kısa süreli soğuk duş almak veya duşun son iki dakikasını soğuk suyla bitirmek gerekiyor.

Stresi ve depresyonu yener

Yapılan araştırmalar, soğuk suyun beynin mavi noktalarını uyardığı gerçeğini ortaya çıkarmıştır. Mavi noktalar beynin noradrenalin üretim bölgesi yani depresyonu önleyen hormonlardır. Soğuk duş ile uyarılan mavi noktalar stresi ve depresif ruh halini ortadan kaldırıyor.

Cilt ve saçı besler

Sıcak su ile duş almak saç tellerini ve cildi yıpratıyor. Soğuk su ise saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlarken cildin ise sağlıklı bir yapıya kavuşmasına zemin hazırlıyor. Soğuk suyun gözenekleri daralttığı ve ciltteki toksin maddelerin dışarı atılmasını sağladığı biliniyor.

" data-width="100%" data-num-posts="10">