Siz de mi Sınavlardan Muzdaripsiniz?18.10.2018

Sınavlar, gençler üzerinde yoğun bir stres yaratıyor. Eğitim sisteminin düzensizliği ve buna bağlı faktörler nedeniyle öğrenciler zamanının çoğunu okula ve özel derslere gidip gelerek, ders çalışarak geçiriyor. Haliyle eğlenmeye, dinlenmeye hatta uyumaya bile vakit kalmıyor. İster istemez zihinsel ve fiziksel performans düşüyor. Bu da beraberinde yorgunluk, uykusuzluk, konsantrasyon bozukluğu, stres, çaresizlik, umutsuzluk, depresyon gibi sonuçları getiriyor. Öğrenci bu sefer, makine gibi yaşamanın nedenlerini sorgulamaya ve yaşama sevincini kaybetmeye başlayarak kendini büyük bir çıkmazın içinde buluyor. Bütün bu süreçler, öğrencinin ruh ve beden sağlığını olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla ortaya ciddi boyutlara varan hastalıklar çıkabiliyor.

Eğer siz de yukarıda sözünü ettiğimiz durumlardan muzdaripseniz bize kulak verebilirsiniz.

Önerilerimiz okul hayatınızı kolaylaştıracak, yorulmadan, dinç ve zinde bir şekilde sosyal hayata da karışabileceksiniz.

  • Günlük, haftalık ve aylık plan yapmalısınız. Bu zamanı yönetmenizi, kayıp zamanı kazanca dönüştürmenizi sağlayacak.
  • Fast-food besinler bünyenizi güçsüz düşürür. Her gün kahvaltı yapmalı, sağlıklı ve dengeli beslenmelisiniz. Böylece dinç ve zinde hissedeceksiniz.
  • Egzersiz yapmak mutluluk hormonu salgılamanıza neden olur. Günün yarım saatini egzersize ayırmalısınız. Ruhsal ve bedensel olarak rahatladığınızda bize hak vereceksiniz.
  • Çok değil, yeteri kadar çalışmalısınız. Hocanızı derste dinlemezseniz okulda dinlemediğiniz dersleri evde çalışmak zorunda kalacaksınız. Bu, hem vaktinizi alacak hem de daha fazla yorulacaksınız. Şunu da unutmayın ki; dersi derste dinlemenin püf noktası hocayla göz teması kurmaktır.
  • Ders esnasında önemli yerleri mutlaka not etmelisiniz. Hatta renkli ve fosforlu kalemlerle satırların altını çizmelisiniz. Çünkü görsel zekâ çok güçlüdür. İnanmıyorsanız deneyin!
  • Mola vermek çalışmanın bir parçasıdır. Molalarda kendinize küçük ikramlarda bulunmak ve 10-15 dakikalık şekerlemeler yapmak sizi deşarj edecek.
  • İyi sınav sonucuna odaklanın! Zaferi hayal edin. Kendinizi şahane hissedecek, motive olacaksınız.

“Konsantrasyonu sağlamak” ve “zihinsel performansı arttırmak” okul hayatında kazanılacak başarıların temel anahtarlarıdır. Yoga gibi zihinsel performansı geliştirici desteklerden faydalanabilirsiniz. Bu amaçla diğer alternatifleri de araştırabilirsiniz.

Başarılar!  

" data-width="100%" data-num-posts="10">