Şeker Tüketimi Hafıza Sorunlarına Neden Oluyor!30.11.2018

Şeker, günlük hayatta yediğimiz ve içtiğimiz hemen her şeyde belli bir oranda bulunuyor. Doktorlar, şeker tüketiminin zararını göstermek, anlatmak için büyük çaba gösteriyor, şekerin minimum seviyede tüketilmesi için çalışmalar yapıyor. Özellikle diyet ve beslenme uzmanları şekerin zararlarını öne çıkarmakta etkili rol oynuyorlar. Kamu spotları, sosyal farkındalık çalışmaları, obezite ile mücadelede ön plana çıkan şeker, en tatlı zehir şeklinde anılıyor.
Şeker; kanseri tetikliyor, cildi yaşlandırıyor, bağışıklık sistemini kötü etkiliyor, kilo aldırıyor, dişleri çürütüyor, yaşlanmayı hızlandırıyor. Tüm bu etkiler az çok biliniyor ancak şekerin hafızayı olumsuz yönde etkilediği ve unutkanlığı artırdığı bilinmiyor. Avustralya’daki bir üniversitede yapılan bilimsel çalışmalara göre, şeker tüketimine bağlı ortaya çıkan yüksek şeker seviyesi, beynin küçülmesine sebep olabiliyor. Beyin küçülmesi ise doğrudan hafızayı tetikliyor, Alzheimer gibi henüz tedavisi olmayan unutkanlık hastalığına zemin hazırlıyor.
Bilim insanları ve uzmanlar, yoğun şeker tüketiminin aynı zamanda dikkat eksikliği, öğrenme güçlüğü gibi sorunlara yol açıyor. Okul çağındaki küçük çocukların şeker tüketimi bu nedenle kontrol altına alınmalıdır.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">