Prosedürel Hafıza Nedir24.6.2019

Prosedürel hafıza, eylemlerin uzun süreli hafızada saklandığı yer anlamına geliyor. Bilgiyi buraya kaydetmek için çeşitli teknikler kullanılıyor. Nörologlar hafızayı Prosedürel ve deklaratif olarak iki bölümde ele alıyor. Prosedürel hafızada daha çok bilişsel ve motor becerileriyle alakalıdır. Örneğin bisiklete binmek, örgü örmek, ayakkabı bağcıklarını bağlamak, motor ya da araba sürmek gibi eylemlerimizi kaydeden hafıza prosedürel hafızadır. Deklaratif hafıza ise bilgiye dayalıdır. Örneğin ağaçların yeşil olduğu, İstanbul’un 1453 senesinde fethedilmesi gibi bilgiler deklaratif hafızaya kaydedilir.
Prosedürel hafızanın özellikleri
  • Bir eylemin, becerinin nasıl yapılacağını beyne kaydeder ve uzun süre saklar.
  • Prosedürel hafızaya bir beceriyi kaydetmek kolay değildir ancak bir kez kaydedildi mi bir daha kolay kolay unutulmaz. Güçlü bir etkisi vardır.
  • Bir beceri ne kadar sık tekrar edilirse becerinin hafızaya hızlı, eksiksiz ve net şekilde kaydedilmesi o kadar kolay olur.
  • Prosedürel hafızaya atılan bilgiler bir süre sonra otomatik hale gelir. Örneğin yıllar sonra bisiklete bindiğinizde tereddüt etmeden bisikleti sürersiniz. Beyniniz sizin için bu beceriyi rutin bir eyleme dönüştürür.
" data-width="100%" data-num-posts="10">