Paketten Değil Kâseden Yiyin!10.5.2019

Kontrolsüz kilo artışının sebeplerinden biri beslenmede yapılan hatalardır. Beslenme ve diyet uzmanları, kış boyunca kilo almanın nedenleri arasında beslenme yanlışlıklarını gösteriyor. Kış mevsiminde gecelerin uzun olması kişinin geç saatlere kadar yiyip içmesine neden oluyor. Uzmanların kilo almamak için yaptığı öneriler şöyle;
  • Yazın çok içilen su kışın güneşin yakıcı etkisi ve terin olmaması sebebiyle çok az tüketiliyor. Kış boyunca bol su içilmelidir.
  • Yemek vakitlerinde yemeği televizyon, bilgisayar ya da cep telefonu eşliğinde yememek gerekiyor. Sosyalleşirken bir şeyler yemek tokluk hissini vermiyor. Yemeğin lezzetine odaklanıldığında ise kişi tokluğu hissedebiliyor.
  • Kuruyemiş, cips, mısır gibi atıştırmalıklarda paketten beslenmek yerine kâseye koyup yemek kontrol sağlıyor. Paketlerin hacim olarak büyük olması kısa sürede çok fazla zararlı besinin tüketilmesine yol açıyor. Yemek yerken de kilo sorunu yaşayanların büyük tabaklar yerine daha küçük tabaklar tercih etmesi ve küçük porsiyonlarla yemesi öneriliyor.
  • Hareketsizlik kışın kilo almanın en büyük nedeni kabul ediliyor. Beslenme ve diyet uzmanları, her gün en az 20 dakika yürüyüş öneriyor. Havanın soğuk olduğu günlerde ise evin içinde tempolu kısa yürüyüşlerin yapılmasını öneriyor.
 
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">