Origami Nedir?11.7.2018

Origami, Japonların yaptığı kâğıt katlama sanatına verilen isimdir. Oru (katlama) ve kami (kâğıt) kelimelerinden meydana gelmiştir. Makas ve yapıştırıcı madde kullanılmadan yapılan origami, kâğıdın farklı şekillerde katlanarak sanat olabileceğini gösteren bir sanattır. Günümüzde origami Japonya ile bütünleşmiş olsa da rivayete göre origami ilk kez Çinliler tarafından yapılmıştır. Origami temelde bir hobi kabul edilse de, aslında el becerilerini çalıştırmada etkili, zihinsel fonksiyonları güçlendirmede başarılı bir sanattır.

Origami yapmak, odaklanmayı sağlıyor ve dikkat eksikliğini ortadan kaldırıyor. Beynin tüm fonksiyonları kâğıtlar katlanırken aktif çalışıyor, kişinin dikkat etme mekanizmasını doğrudan güçlendiriyor. Kâğıt katlamak, el ve beyin koordinasyonunu sağlıyor. Origami tarzı el ve beyin becerisi isteyen uğraşlar, hafızayı güçlü kılıyor.

Uzmanlar, origaminin beyni ve el becerilerini geliştirmede etkili olduğunu belirtiyor ve çocukların origami ile tanıştırılması gerektiğini dile getiriyor. Küçük yaştaki çocuklarda görülen dikkat bozuklukları, zayıf el becerileri, zihinsel gelişim origami ile iyileştiriliyor, çocukların akademik hayatı daha başarılı geçiyor. Origami eğlenceli ve faydalı bir sanat, küçükten büyüğe herkes için müthiş kazanımlar sağlıyor.

" data-width="100%" data-num-posts="10">