Klasik Müzik Dinlemek Hafızayı Güçlendiriyor12.6.2019

Yoğun yaşam, stresi ve zihin yorgunluğunu sıklıkla karşımıza çıkarıyor. Son dönemlerde çok fazla şeyi unutuyor, aklımızdan çıkarıyor ya da yaptığımız işe odaklanmakta zorlanıyoruz. Uzmanlara göre bunun sebebi yoğun stres ve yorgunluk. Küçük unutkanlıkların büyümemesi, stresin ciddi rahatsızlıklara dönüşmemesi için birtakım önlemler almak gerekiyor. Örneğin, klasik müzik dinleyerek hafızanızı diri tutabileceğinizi biliyor muydunuz?
Hafızayı kuvvetlendirmek için klasik müzik dinlemeyi öneren uzmanlar, araştırmaları örnek gösteriyor. 6 ila 8 yaş arasındaki klasik müzik eğitimi alan çocukların yaşıtlarına oranla daha yüksek IQ seviyesinde olduğu gözlenmiştir. Düzenli klasik müzik dinleyenlerin ise farklı tarzda müzik dinleyenlere göre hafıza anlamında daha başarılı sonuçlar sergiledikleri görülmüştür. Klasik müzik ruhu ve zihni dinlendiriyor, beyin hücrelerini canlandırıyor. Zihinde yer edinen stresi, yumuşak ritme sahip klasik bir müzik ile dağıtmak, beyni sakinleştirmek mümkündür.
Anne karnındaki bebeklerde bile klasik müzik olumlu etkiler sunuyor. Bebeğin beyin gelişimi olumlu yönde ilerliyor, anne adayı ise stresten arındığından daha güçlü ve süreç geçiriyor. Klasik müziğin iyileştirici ve destekleyici gücünü araştırmalar da gösteriyor.
 
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">