Kırmızı Meyve ve Sebzeler Unutkanlığa İyi Geliyor!21.6.2018

Kırmızı meyve ve sebzeler için bugüne kadar hep kanseri önlemede etkili olduğuna dair görüşler bildirildi. Doğru fakat eksik bir bilgi diyebiliriz. Zira kırmızı yiyeceklerin hafızaya olan etkisi pek bilinmiyor. Kırmızı besinlerde bulunan güçlü antioksidanlar beyin hücrelerini canlandırıyor ve hafızanın diri kalmasında rol oynuyor. Unutkanlık, bellek kayıpları, erken bunama en büyük beyin problemlerinden biri. Uzmanlar dikkatli ve bilinçli beslenme ile unutkanlığın aşılabileceğini, risklerin minimum seviyeye düşürüleceğini belirtiyor.

Beyin hücrelerinin serbest radikallerden olumsuz etkilenmemesi için egzersiz, uyku ve beslenme düzeni şart. Beynin kapasitesini arttırmak, hücreleri canlı tutmak, kan akışını ideal seviyeye taşımak, hafızayı güçlü tutmak kırmızı besinleri tüketerek mümkündür.

Nar suyu, kırmızı erik, pancar, mor lahana, çilek, ahududu, böğürtlen, domates, kırmızıbiber, kiraz, elma, havuç gibi meyve ve sebzeler mevsiminde ideal ölçülerde tüketildiğinde aslında doğal bir koruma sağlanıyor. Hem kanser hücrelerine karşı önlem alınıyor, hem de beynimizin unutkanlık işlevi etkisiz hale getiriliyor. Kırmızı yiyeceklerden yapılan doğal meyve suları, kompostolar ve yaz içecekleri de hafızada olumlu etkiler bırakıyor.

" data-width="100%" data-num-posts="10">