Kaliteli Tatilin Sırları25.8.2017

Tatile dinlenmek, huzur bulmak, enerji depolamak için çıkılır ancak çoğu zaman tatil dönüşü yorgunluk kaçınılmaz olur. Peki, tatilde gerçekten dinlenmek, verimli zaman geçirmek ve en önemlisi yenilenmiş bir şekilde geri dönmek için ne yapılmalıdır? Araştırmalar iyi bir tatilin belli bir başlı temaları olduğunu göstermiştir. İşte bu temalar;

Rahatlama

Zihnen ve fiziken rahat olmak ideal bir tatilin ana öğesidir. Elbette buradaki rahatlama tamamen fiziksel aktivitelerden uzak kalmayı kastetmiyor. Daha az enerji harcayan aktiviteler, zihni yormayan düşünceler kişilerde gerçek anlamda rahatlama sağlıyor.

Yeni deneyimler ve kontrol yönetimi

Tatilde yeni şeyler keşfetmek, denemek kişiler üzerinde olumlu etkiler bırakır. Aynı şekilde iş ve ailenin kontrolünü bırakmak, sadece kişinin kendisini ve tatilini yönetmesi kişinin yenilenmesini, enerji depolamasını ve tatilinden keyif almasını sağlar. Böyle bir tatilin etkisi uzun süre etkisini korur.

İşten ve sorumluluklardan psikolojik olarak uzaklaşmak

Tatile çıktığı halde sorumluluklarından uzaklaşmayan, akıllı cihazlarla iş yapmaya devam eden kişiler ne yazık ki bedenen tatil bölgesinde olsa da zihnen mesai başında olur ve tatilinden yüzde yüz verim alamaz. İşten ve beraberinde getirdiği tüm sorumluluklardan uzak kalmanın dinlendirici ve yenileyici olduğu gözlenmiştir.

 

" data-width="100%" data-num-posts="10">