Kahve Hafızayı Güçlendiriyor!21.1.2019

Kahve, günlük hayatta çok sık tüketilen önemli sıcak içeceklerden biri. Bugüne kadar hep zinde kalmak, uykuyu açmak, odaklanmayı sağlamak gibi nedenlerle kahve tercih edilmiştir. Oysaki kahve hafızayı da güçlendiriyor, unutkanlığı önlemeye yardımcı oluyor. Üstelik bunu yapılan bilimsel araştırmalar söylüyor. John Hopkins Üniversitesi tarafından yapılan araştırma, kahvenin beyinde canlandırıcı etki ile birlikte hafızayı güçlendirme etkisinin de bulunduğunu ortaya çıkarmıştır. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Johns Hopkins Üniversitesi Bilim Akademisi öğretim üyelerinden Doç. Dr. Michael Yassa ve ekibi ile birlikte yapılan araştırmada, kafeinin uzun süreli hafızada olumlu etkiler bıraktığını göstermiştir. Kamuoyunun bilgisine sunulan araştırmaya göre, kahve tüketiminin ardından gelen 24 saatlik sürede belli başlı anılar güçleniyor.
Michael Yassa, “Kahvenin zihinde güçlü etkileri olduğunu biliyorduk, ancak hafızada güçlendirme, anıları kaydetme ve unutkanlığa karşı direnç gösterme gibi özel etkileri olduğunu bilmiyorduk. Kafeine dair bu yönde daha önce ayrıntılı çalışmalar hiç yapmamıştık,” şeklinde görüşlerini belirtiyor. Yassa ve ekibi, unutkanlığı azaltmada ve yavaşlatmada kahvenin 24 saatten daha uzun bir etkisi olduğunu ilk kez ortaya çıkardıklarını ve raporladıklarını dile getiriyor.
Çift kör testi ile kafeinin etkisi test edilmiştir
Michael Yassa ve araştırma ekibi raporladıkları kafein ve hafızadaki etkisi araştırmasını testlerle de kontrol etmiştir. Araştırma ekibi, “çift kör” testi düzenlemiştir. Bu teste göre kafeinli ürünler tüketen bir grup ile kafein tüketmeyen bir gruba bir dizi imge ve görsel gösterilmiştir. İlk bir, üç ve yirmi dört saatlik sürelerde ortaya çıkan sonuçlar kaydedilmiştir. Ertesi gün her iki grup yeniden teste tabi tutulmuştur. Bir önceki gün gösterilen imgeleri tanımada ne kadar başarılı olacakları test edilmiştir. Testte daha net sonuçlar almak için araştırmacılar bir önceki gün gösterdikleri bazı görselleri aynı tutmuş, bazılarında ise yeni eklemeler yapmış veya benzer görseller eklemişlerdir. Kafein tüketen grup kendilerine gösterilen imgelerin değiştiğini, benzer olduğunu fark edip belirtirken, diğer grup bu detayları fark etmemiştir.
Araştırmacılar testin sonuçlarından memnun kalmıştır. Çünkü örüntü ayrıştırma adı verilen, beynin aynı olmayan ancak benzer olan imgeler arasındaki farkı görme, anlama yeteneğini uzun bellekte tutma seviyesini test ile birlikte ortaya koymuşlardı. Yassa, “Sıradan bir tanıma - ayrıştırma testi yapsaydık, kafeinin hafıza üzerindeki etkisinin ne boyutta olduğunu bulamayabilirdik. Bu test, ayrıştırmada daha zorlayıcı ve dikkat gerektiren bir testti. Kafeinin ayrıştırma yeteneğindeki gücünü daha net görmek mümkün olmuştur.” şeklinde yorum yapmıştır.
Kahvenin uzun süreli bellekteki etkisi ilk kez, Michael Yassa ve ekibinin çalışmalarıyla ortaya konmuştur. Daha önceleri kahvenin etkileri araştırılmış, dikkat üzerindeki etkisi öne çıkmıştı. Ancak bu çalışmalar ile kafeinin uzun süreli hafızadaki etkisi belirlenmiştir.
Kafeinin beyindeki olumlu etkileri bilim dünyasında heyecana yol açtı. Çok uzun yıllardır hafızaya dair yapılan araştırmalar, hafızayı güçlendirme ve Alzheimer, unutkanlık, erken bunama, Parkinson gibi nörolojik hastalıklara çözüm bulma üzerine yoğunlaşmıştır. Henüz Alzheimer hastalığına dair kesin ve çözümcü bir tedavi olmasa da bellek üzerine yapılan bu araştırmalar ve olumlu sonuçlar tıp dünyasında heyecana yol açıyor. Yapılan araştırmalar kişilerin hafızasını nasıl güçlendireceğini, erken bunama ve Alzheimer hastalığına karşı nasıl önlemler alacağını ve kendisini koruyacağını göstermede etkili oluyor. Michael Yassa ve ekibi kafein ile ilgili yaptıkları araştırmada elde ettikleri önemli bulguları tıp dünyası ile paylaşmaya devam ediyor, yeni araştırma ve gözlemler için çalışacaklarını ifade ediyor.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">