Hafızayı Zayıflatan Yiyecekler7.6.2019

Yediğimiz birçok şey sağlığımızı kötü etkiliyor. Bildiğimiz halde yemeye devam ediyoruz ancak yiyeceklerin sağlığımız üzerindeki etkisi sadece kilo artışı, tansiyon, kalp, kolesterol üzerine etkileriyle sınırlı değil. Zararlı olan yiyeceklerin birçoğu hafızamızı kötü etkiliyor, günden güne zayıflamasına neden oluyor. Alzheimer, bunama gibi hastalıkların yaygın olmasındaki temel sebeplerden biri de yanlış beslenme sayılıyor. Uzmanların yaptığı yemeyin uyarısına dikkat etmek hafızayı korumaya yardımcı oluyor. İşte hafıza düşmanı yiyecekler;
Şeker: Tatlı bir tada sahip olmasıyla çay, kahve başta olmak üzere pek çok tatlı ve pasta türlerinde yoğun olarak tükettiğimiz şeker, ne yazık ki tam bir bellek düşmanı! Şekerle ilgili yapılan bilimsel araştırmalar, şekerin beyindeki aktiviteleri yavaşlattığı ve kişinin hafıza problemleri yaşamaya başlamasına neden olduğunu göstermiştir.
Doymuş yağlar: Doymuş yağların fazla olduğu besinler tüketmek beyin aktivitelerine zarar veriyor. 4 yıl boyunca kadınlar üzerinde yapılan araştırmalarda doymuş yağ ile beslenen kadınların zayıf hafızaya, zeytinyağı gibi sağlıklı yağ tüketen kişilerin ise güçlü bir hafızaya ulaştığı görülmüştür.
Fast food: Kızartılmış yiyecekler, cipsler, hamburger, pizza benzeri fast food ürünlerinin Alzheimer ve Parkinson gibi beyinsel hastalıklara zemin hazırladığı, tetiklediği biliniyor.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">