Hafıza Güçlendiren Alıştırmalar20.7.2018

Uzmanlar hafızayı günlük rutinde yapılacak ufak değişikliklerle güçlendirmenin, diri tutmanın mümkün olduğunu söylüyor. İşte uzmanların önerdiği o değişiklikler;

Ters el kullanımı: Yemek yerken, ödev yaparken, çalışırken hep sağ el kullanırız. Ters el alışkanlığında sağ yerine sol eli kullanmak gerekiyor. Böylece beyin yeni ve zorlandığı bir hareket karşısında aktif çalışır.

Merak: Gün içinde görülen her şeye karşı duyulan merak beyni canlı tutuyor. Dokunmak, görmek, koklamak, merak edilen şey üzerinde düşünmek beynin pasif yönlerini çalıştırıyor.

Geri dönük araştırma: Her akşam bütün gün ne yaptığınıza dair geriye dönük bir analiz yapabilirsiniz. Sabah ne yedim, öğlen nereye gittim, kimlerle görüştüm gibi her detayı kurcalamak, günü gözden geçirmek beyin fonksiyonlarını canlandırıyor.

Yaratıcı düşünce: Dışarıya çıktığınızda gördüğünüz plakalardaki harflerde yerli veya yabancı kelimeler türetmek, cümle içinde kullanmak, kelime haznesini geliştirir ve beyninizi canlı tutar.

Otobiyografik denemeler: Hayatınızı yazacağınızı düşünün ve hatırladığınız en eski ana dönün. Yavaş yavaş hayatınızın evrelerini düşünün. Örneğin ilkokuldaki sınıfınızın penceresinden neler görüyordunuz? Bu tip alıştırmalar beyni zorlar, hatırlamaya iter ve beyin fonksiyonlarını çalıştırarak hafızayı güçlendirir.

 

" data-width="100%" data-num-posts="10">