Güçlü Bir Hafıza için 5 Öneri23.1.2017

Modern çağın en büyük korkularından ve sağlık problemlerinden biri unutkanlık. Alzheimer hastalığının yaygınlaşması günlük unutkanlıkların daha ciddiye alınmasını ve bu konuda önleyici adımlar atılmasını sağladı. İşte güçlü bir hafıza için yapılacak egzersizler;

Kabataslak gözden geçirin

Öğrenmek, hafızada tutmak istediğiniz şeyi (ders notu, tiyatro metni, resmi belge vb.) öncelikle kabaca gözden geçirmeli ve metnin ana hatlarını görmelisiniz. Bu işlem genel çerçeveden metnin görülmesini sağlarken aynı zamanda aşinalık kazandırır.

Konuyla ilgili ilişkiler – bağlantılar kurun

Okuduğunuz metindeki cümleleri bir türlü aklınızda tutamıyor özünü kavrayamıyorsanız metnin içinde yer alan kavramları olaylar, sayılar, nesneler, farklı kavramlar ve hatta kişiler ile ilişkilendirin. Bu yöntem sayesinde metin daha anlaşılır ve kolay hale gelecektir.

Soru & cevap yöntemini benimseyin

Konuya dair sorular hazırlayıp tek tek cevaplandırmak metnin kolayca hafızaya kazınmasını sağlar. Tıpkı bir öğretmen edasıyla hazırladığınız soruları teker teker cevaplayarak öğrenmeyi kolaylaştırabilirsiniz.

Tekrar yapmak hafızayı canlı tutar

Hafızada tutmak istediğiniz yazı – belge vb metni günlük veya haftalık olacak şekilde tekrar etmeniz hafızanızı canlı tutar. Özellikle belirli bir güne/sınava hazırlanıyorsanız günlük olarak tekrar yapmak faydalı olacaktır.

Görsel hafızanıza güvenin

Bazen okumak, kavramak ve metnin özüne inmek yeterli gelmez. Bu durumu aşmak için görsel hafızanızı devreye sokabilirsiniz. Öğrenmek, aklınızda tutmak istediğiniz şeye daha dikkatli bir şekilde bakarak detayları aklınızda tutabilirsiniz.

" data-width="100%" data-num-posts="10">