Guarana Bitkisinin Yolculuğu8.12.2016

Guarana, Brezilya’nın Amazon Bölgesi’nde ve Brezilya dışında Bahia ve Mato-Grosso bölgelerinde yetişen tropik bir meyvedir. Şekli insan gözüne benzediği için eski kabileler tarafından “ormanın gözü” olarak adlandırılmıştır. Guarana’nın meyveleri genelde küçük yapılı ve kırmızı renkli olup yüksek miktarda kafein içerir. Kırmızı meyveler olgunlaştığında etli bir yapıya bürünür. İçeriğindeki kafein özü, Guarana’ya en çok kafein içeren bitki ve doğal kafein kaynağı özelliğini kazandırmıştır.

 Guarana’yı ilk keşfeden, Amazon’daki Maues Bölgesi’nde yaşayan, Satere-Mawe kabilesine bağlı olan Kızılderili halktır. “Guarana’nın çocukları” olarak bilinen Satere-Mawe kabilesi, ormandan topladıkları tohumları toz haline getirip suda erittikten sonra içerek ya da tohumun kendisini çiğneyerek kullanmış, vücutlarının dinamik ve enerjik olmasını sağlamışlardır. Kendi tarihi kabileleri tarafından keşfedilip tüm dünyaya yayılan Guarana meyvesi Avrupalılar tarafından ise Alman botanikçi F.C. Paullini tarafından keşfedilmiştir.

 Guarana günümüzde içecek sektöründe de kullanılmaktadır. Tadı acı olsa da lezzet olarak farklı bir oluşuma sahiptir. Uyarıcı özellikleri için tüketilmek istendiğinde kurutularak veya meyve taneleri ayıklanarak içeceklere katılabilir. Bu amaçların dışında Guarana bitkisel ilaç sektörü için de iyi bir kaynaktır. Konsantrasyon problemlerini, zihinsel hesaplama yeteneğini, dikkati, uyanıklığı, enerji seviyesini, hafıza gelişimini olumlu yönde etkileyerek geliştirir.

 

" data-width="100%" data-num-posts="10">