Ginseng Çeşitleri Nelerdir?21.2.2018

Ginseng, binlerce yıllık köklü geçmişiyle bugün hala şifa olan bir bitkidir. Asya ve Sibirya gibi bölgelerde yetişen ginseng Kore ve Japon tıbbında önemli yere sahiptir. Birkaç farklı ginseng türü vardır. İşte ginseng çeşitleri ve özellikleri;

Kore Ginsengi (Panax ginseng): En önemli ginseng türü olarak bilinen ve binlerce yıllık geçmişe sahip olan bu ginseng, en çok Kore topraklarında yetiştiği için bu ismi almıştır. Yıllarca özelliğini kaybetmeden yaşayabilen ginsengin, bekletildikçe faydasının arttığı biliniyor. Bu nedenle takviye edici gıdalarda birkaç yıllık bitkinin köklerinin kullanılıyor olması, bu çeşit benzer ürünlerin etkinliği açısından fark oluşturuyor. En çok “ginsenoid” etken maddesine sahip ginseng türün “Panax ginseng” olduğu belirtiliyor.

Panax ginseng kendi arasında beyaz ve kırmızı ginseng olarak ikiye ayrılıyor:

  • Kırmızı ginseng: 6 yıllık taze ve soyulmamış ginseng kökü yüz derecelik buharda birkaç saat bekletilir ve akabinde nemli bir ortamda kurutularak kırmızı rengini alır. Buharda işlem görülmesinin nedeni ginsengin biyoaktivite özelliğini arttırmaktır. Kırmızı ginsengin antioksidan özelliği diğer ginsenglere göre daha fazladır.
  • Beyaz ginseng: Soyulmuş ginseng köklerinin güneşte, sıcakta kurutularak elde edilmesinden oluşur. Klasik ginsenge oranla buhara maruz bırakılmadığı için etkisi daha azdır.

Amerikan ginsengi: Ginseng çeşitleri arasında bir başka önemli tür olan Amerikan ginsengi, 1700’lü yıllardan bu yana kullanılıyor. Amerikalı Kızılderililer için kutsal bir yere sahip olan ginseng, Amerika’da hala tercih ediliyor.

Sibirya ginsengi: Kan şekerini düşürmede etkili olduğu bilinen Sibirya ginsengi, Kore ginsengine oranla daha düşük enerji ve iyileştirici etkiye sahiptir.

" data-width="100%" data-num-posts="10">