Düşünmek Kalori Yakar mı?3.12.2018

Düşüncelere dalıp gitmek, bazen binbir düşüncenin içerisinden çıkamamak, düşüncelerde boğulmak zihni yorar hatta bazen düşüncenin yoğunluğu fiziken bile kişinin yorulmasına sebep olur. Peki, düşünmekle kilo verilir mi? Albany Üniversitesi Psikoloji ve Davranışsal Nörobilim Yardımcı Doçent Ewan McNay’e göre cevap koca bir “Evet”.
McNay, beynin, sadece şeker glikozu ile çalıştığını, yoğun tempolarda daha fazla glikoza ihtiyaç duyduğunu ve çok fazla enerji harcayarak kalori yaktığını söylüyor. Vücudumuzda en fazla enerji harcayan yer McNay’e göre beyin. Bu nedenle bir şeye konsantre olduğumuzda veya ezberlemeye çalıştığımızda beyin çok fazla enerji sarf ederek kalori yakmaya başlıyor. Ancak McNay uyarıyor; normal bir aktiviteye sahip kişi ile zihinsel faaliyetleri yoğun olan kişinin harcadığı günlük enerji miktarı, dolayısıyla kalori yakma oranı aynı değildir.
Beyin, vücuttaki ağırlığın yüzde 2’sini oluşturuyor. Buna rağmen yüzde 20 enerji harcıyor. Bu sonuçlar sıradan bir bireyin herhangi bir günde yaklaşık 300 kaloriyi hiçbir şey yapmadan, sadece düşünerek yaktığını gösteriyor. Zorlayıcı görevlerde, faaliyet alanlarında beyin çok daha fazla enerji harcadığı için kilo verme süreci hızlanabiliyor.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">