Doğru Bilinen Yanlışlar1.12.2016

Stres, hayatı iyi ya da kötü etkileyen en önemli unsurlardan biri. Uzun ve sağlıklı bir yaşam için kimisi stresin gerekli ve motive edici olduğunu, kimisi de stresten kaçınılması ve iyimser olmak gerektiğini düşünüyor. Peki sizin düşünceleriniz hangi fikre eşlik ediyor? Herkes tarafından kabul görmüş bu söylemlerin hangisi doğru, hangisi yanlış? Kesin bir yanıt verebilir misiniz? Yoksa üzerinde biraz düşünüp bir fikir yürütecek misiniz?

Biz bu konuyu masaya yatırdık ve konuyla ilgili olan doğru bilinen yanlışları aşağıda derledik:

  • İyi düşünen ve endişe etmeyen uzun ve sağlıklı yaşar: YANLIŞ!

Araştırmacılara göre fazla iyimser olmak yüksek tansiyon ve kolesterole sebep olabilecek kadar zararlıdır. Zira her zaman en iyi sonucu düşünmek kişiyi olumsuz durumlara karşı savunmasız bırakabilir.  Hem iyiyi hem kötüyü düşünmek, her ihtimale karşı her zaman en iyisidir.  

  • Stres motive edicidir: YANLIŞ!

Okulda ya da iş yerinde stres kimi zaman motive edici bir unsur olarak görülüyor. Bu da kişiyi daha çok çalışmaya yöneltiyor. Fakat uzmanlara göre kişiyi motive eden stres değil, teşvik ve sorumluluklardır. Stres ise teşvik ve sorumlulukların üzerine çıkan negatif duygular bütünüdür.

  • Hiçbir belirti göstermiyorsa stres vücudu etkilemez: YANLIŞ!

Stres kimisinde uykusuzluk, kilo alımı, yorgunluk gibi belirtiler gösterebilir. Kimisinde de hiçbir şekilde kendini göstermez. Ancak bu, ilerleyen yaşlarda ülser, kanser, ani felç ve kalp krizi gibi ciddi sağlık sorunlarına sebep olmayacağının göstergesi değildir.

  • Olumsuz durumlar strese neden olur: YANLIŞ!

Olumsuz olaylar bireyde strese neden olsa da tek başına bir olay ya da düşünce buna neden değildir. Strese yol açan, olaylara karşı kişinin verdiği duygusal tepkidir.

  • Stres belirtileri herkes için aynıdır: YANLIŞ!

Strese yol açan sayısız faktör vardır. Dolayısıyla stres herkeste farklı şekilde ortaya çıkar. Kiminin sindirim faaliyetleri, kiminin de konsantrasyonu bozulur.

Stres birçoğumuz için yaşamımızın bir parçası olmuş durumda…  Eğer stresi önlemeniz mümkün değilse, bu durum sizde zihinsel ve fiziksel yorgunluk yaşamanıza neden olacaktır.  

" data-width="100%" data-num-posts="10">