Dikkati Toplayan Oyunlardan Puzzle’ın Tarihçesi11.10.2017

Eğlenceli vakit geçirmek, stres atmak, zihni toplamak, odaklanma problemini yenmek kimi zaman sıkıntılardan arınmak dinlenmek için oynanan puzzle, oldukça eskiye dayanan bir tarihe sahiptir. Puzzle, 1760 yılında ilk kez John Spilsbury tarafından yapılmıştır. Spilsbury, harita yapan bir mühendistir. İlk puzzle denemesinde haritasını tahta zemin üzerine yerleştirip ülke sınırlarını testere ile oyarak şekil vermiş ve böylece ilk puzzle’ın oluşmasını sağlamıştır. Jingsaw puzzle adını alan bu çalışma 1820 yılına kadar İngiltere’de coğrafya derslerinde kullanılmıştır. Eğitimi daha kolay ve keyifli hale getiren harita puzzle, pedallı testere icadından ötürü “Jingsaw puzzle” (testere puzzle) olarak anılmaya başlamıştır.

Karton ve ahşap puzzle’lar 1920’lere kadar çok popüler hale ulaşmıştı. Bu tarihten sonra puzzle tasarımları geliştirildi ve teknoloji sayesinde doğa manzaraları baskısı üretilmeye başlamıştır. Bu durum puzzle’ın çocuklardan yetişkinlere kadar herkesi etkisi altına almasını sağlamıştır. 1930’lu yıllarda ekonomik buhran yaşanması işsizliği artırırken puzzle fiyatları tüm halka hitap edecek fiyat seviyesine düşürülerek halkın stresi yenme aracı haline gelmiş ve üretim ve satış sayıları katlanarak artmıştır.  

Yüzlerce yıllık bir tarihe sahip olan puzzle, bugün hala en çok sevilen hobilerden biri. 7’den 70’e herkesin ortak uğraşlarından, keyiflerinden olan puzzle, hafıza güçlendirici etkisi ile Alzheimer hastalığına karşı dahi mücadele ediyor.

" data-width="100%" data-num-posts="10">