Dans Etmek Hafızayı ve Karar Verme Yetisini Geliştiriyor!16.7.2018

8

Eğlencenin, farklı kültürlerin ve ruhun en keyifli uğraşı olan dans, her zaman kültürümüzde yer almıştır. “Müzik evrenseldir” sözünü dans ile genişletmek oldukça mümkün. Müziğin ritmine göre bedeni harekete geçirmek sadece fizyolojik bir fayda sağlamıyor, aynı zamanda zihni de çalıştırıyor ve canlanmasını sağlıyor. Dans ederken belli bir tempoyla hareket edildiğinden salgılanan adrenalin ve hormonlar, beyni çalıştırıyor.

Yapılan çalışmalar dans esnasında beyindeki tüm bölgelerin aktif çalıştığını gösteriyor. Düzenli dans etmek kas hafızasını güçlendiriyor. Dans ederken yapılan hareketler beyne gönderilerek hafızada yer ediniyor. Bir süre sonra dans esnasında belli bir düşünceye, plana göre değil hafızada saklı tutulan hareketlere göre adımlar atılıyor. Hangi ayak, hangi kol nasıl kullanılacaksa hafıza bunu refleks şeklinde gerçekleştiriyor.

Dansın beyni esnekleştirmesi, hafızayı güçlendirmesi Alzheimer hastalığına yakalanma riskini düşürüyor. Dans beyin hücrelerini canlı tuttuğundan, dans eden kişiler karar verme konusunda dans etmeyen kişilere oranla daha atik oluyor. Algılama, odaklanma, zihni diri tutma, hafızayı güçlendirmek için dans her zaman önerilen bir egzersizdir.  

" data-width="100%" data-num-posts="10">