Daha Sağlıklı Bir Yaşam için Doğru Nefesin Önemi7.2.2017

Yaşam kaynağımız olan nefes; vücudun en doğal ve basit bir şekilde gerçekleştirdiği fizyolojik eylemdir. Ancak toplumda çoğu kişi bu basit eylemi doğru bir şekilde gerçekleştirmiyor. Doğru nefes almak ruhsal fiziksel birçok sorunu ortadan kaldırır, kaliteli bir yaşam sunar.

Nefes almak doğal bir beden dürtüsü olduğundan kişi nefes aldığının dahi farkına varmaz. Bu açıdan bakıldığında doğru nefes alma farkındalığı yaratmak saçma veya zor gelebilir. Ancak bu yönde atılan bilinçli bir adım ile kısa sürede doğru nefes alma yöntemi öğrenilerek vücut alıştırılabilir.

Vücutta bulunan organların işlevini yerine getirebilmesi ve vücuttan atılması gereken toksinler sebebiyle oksijen ana ihtiyaçlardan biridir. Uzmanlar, yetersiz oksijenin zihinsel rahatsızlıklara, odaklanma, düşünme, depresyon gibi ruhsal bozukluklara sebep olduğunu vurguluyor. Fizyolojik olarak ise beyin damarlarının tıkanması, kalp krizi ve beyin kanaması gibi rahatsızlıklara sebebiyet verebilmektedir. Uykusuzluk, stres, sinir, bağışıklık sistemi gibi çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olan yetersiz oksijen düzenli ve doğru nefes teknikleriyle birlikte tüm sorunları ortadan kaldırarak daha kaliteli bir yaşam biçimine geçilmesini sağlıyor.

Doğru nefes almanın faydaları şöyledir;

  • Zihinsel rahatlama sağlar. Zihnin berraklaşmasını, yapılan işe odaklanmayı kolaylaştırır.
  • Depresif düşüncelerden arındırır, ruh halini yükseltir.
  • Sindirimi kolaylaştırır, hazımsızlığı ortadan kaldırır.
  • Endişe ve kaygıları giderir. Stresten arındırır.
  • Uykusuzluğu yener, uykuya dalışı kolaylaştırır.
  • Kan basıncını dengeler.
" data-width="100%" data-num-posts="10">