Bitkisel içerikli Takviye Edici Gıdalar28.11.2016

Günümüzde hastalıkların artması neticesinde tedavi amacıyla kullandığımız ilaçlar yaşamımızın bir parçası haline geldi. Teknolojik gelişmelerle birlikte kimyasal içerikli birçok ürün de günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu.  

Yaşamımızda kimyasallık arttıkça hastalıklar artıyor, hastalıklar arttıkça kimyasal ilaçlar kullanılıyor. Bu kimyasallaşma süreci içinde, son yıllarda hem sağlıklı yaşam için gereksinim, hem de ekolojik dengeyi koruma bilinçliliğinin artıyor olması, bizleri tekrar doğallık arayışına yönlendiriyor.

Tedavilerde bile sentetik ilaçlardan yeterli etkinlik görülemediği zaman doğal yöntemlerden ve desteklerden fayda beklemekteyiz. Bu amaçla geçmişi eski tarihlere dayanmasına rağmen ülkemizde yeni yeni gelişim gösteren “tamamlayıcı tıp” ve büyükannelerimizden bildiğimiz “şifalı bitkiler” uygulamaları da popülerliğini artırmaya devam ediyor.

Bitkilerin gücünü göz ardı etmemek gerekir. Önemli olan doğru ürünü, doğru amaçla kullanmaktır. Bu konuda muhakkak eczacılardan bilgi almalısınız.

Bitkisel ürün kullanmaya karar veriyorsanız sizlere bazı önerilerimiz olacak:

  1. Bitkisel ürünleri muhakkak eczaneden satın almalısınız.
  2. “Bitkiseldir, hiçbir yan etkisi olmaz” düşüncesini bir kenara bırakmalısınız. Bitkisel ürün dahi olsa içindeki etken maddeleri tanımlanmış ve bu etken maddelerin hayvanlar ve insanlar üzerinde klinik çalışmaları yapılarak etkinliği ve güvenilirliği gösterilmiş olan ürünler güvenilirdir. Yüzyıllardır geleneksel kullanılan bitkiler de güvenilirliğini kanıtlamıştır.
  3. Benzer içerikli de olsa her bitkisel ürün aynı kalitede ve etkinlikte değildir. Bitkisel ürünler için de hammadde üretiminden ambalajlamaya kadar tüm üretim aşamalarında kalite farklılıkları vardır. Bitkilerin nerede üretildiği, toplanma zamanları bile ürünler arasında etkinlik farklılığı oluşturmaktadır. Kalitesine güvendiğiniz ürünleri tercih etmelisiniz.
  4. Rastgele bitkisel ürün kullanmak doğru değildir. Eczacınızdan ürünler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  5. Bitkisel ürünlerin üzerinde yazan kullanım önerisine muhakkak uyulması gerekmektedir. Gereksiz yere yüksek miktarlarda kullanmaktan kaçınılmalıdır.
  6. Bitkisel ürünler “İlaç değildir”, ilaçların yerine kullanılmamalıdır. Bu nedenle, doktorunuzun önerisi olmadan ciddi hastalıkların tedavisinde ilacı kesip, faydasını göreceğinizi düşündüğünüz bitkisel ürüne geçiş yapmamalısınız. Ciddi hastalıklarda doktorunuzun önerisine uymalı ve bilgisi dışına çıkmamalısınız.
" data-width="100%" data-num-posts="10">