Bisiklet Sürmeyi Neden Unutmayız?27.5.2019

Çok küçük yaşlarda öğrenilen bisiklet, uzun yıllar boyunca hiç sürülmese bile asla unutulmaz, bisiklete binildiği an insan kendini yeniden çocukluk yıllarında gibi hisseder ve tereddütsüz bisiklet sürer. Beynimizin bisiklet sürmeyi unutmaması, bilim insanlarının dikkatini çektiğinden konu üzerine araştırmalar yapılmıştır. Araştırmalara göre beynimizin alt bölümünde yer alan beyincik, fiziksel harekete bağlı yeni bir şey öğrendiğimizde aktif hale geliyor ve o yeni beceriyi hafızasına kaydediyor.
Beyinciğin ilettiği sinyalleri kontrol eden nöronlar, gelen sinyalleri işleyerek beynin bu bilgiyi hafızasında saklamasına, kodlamasına yardımcı oluyor. Bu nöronlara genellikle kapıcı nöron adı veriliyor. Bisiklete ilk defa bindiğimizde dengemizi sağladığımız anda beyincik normal zamana göre daha fazla çalışıyor. Pedallar çevrilmeye başlandığında ise beyincik kapıcı nöronlara sinyal göndermeye başlıyor. Sinyaller beyinde işlendikten sonra ise hafızaya atılıyor. Bu döngü MS, felç gibi hastaların protez cihazlarının gelişimine ilham kaynağı oluyor.
Motor hareketlerimizde önemli bir yere sahip olan beyincik, odaklanma, dil öğrenme gibi bilişsel görevlerde de aktif çalışıyor. Beyincik en fazla harekete bağlı gelişmelerde rol oynuyor. Yapılan yanlış bir harekette dahi sinyal göndererek alarma geçiyor ve hatalı hareketi düzeltmeye çalışıyor. 
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">