Beyin Yorgunluğu ve Belirtileri1.2.2017

Beyin Yorgunluğu Nedir?

Günümüzdeki hızlı tüketim, hızlı yaşam ve hayat temposu kişilerde stres ve yorgunluk olarak ortaya çıkıyor. Beyin yorgunluğu da bu temponun bir sonucu olarak kendini gösterir. Beyin yorgunluğu; iş, ev, okul veya günlük yaşamda kişinin bir türlü kafasını toparlayamaması, odaklanamaması, yanlış ve doğruyu ayırt edemeyip kararsızlık yaşaması ve en önemlisi unutkanlık sorunuyla mücadele etmesi gibi zihinsel rahatsızlıkların komplike adıdır.

Beyin yorgunluğu; yoğun iş temposu, aşırı çalışma, yaşanan talihsiz durumlar, maddi sıkıntılar, şehir trafiği, iş–okul stresi gibi tüm faktörlerin bir araya gelmesiyle oluşur.

Beyin Yorgunluğunun Belirtileri Nelerdir?

Stres: Zihinsel yorgunluklara sebebiyet veren en önemli şey strestir. İş yerinde yaşanan baskı, okul hayatındaki yoğunluklar veya ev içi sorunlar strese sebep olur ve beyni doğrudan etkiler.

Uykusuzluk: Yetersiz ve kalitesiz uyku bedensel ve zihinsel anlamda kişileri olumsuz etkiler ve gün boyu kendini hissettirerek kişilerin günlük rutinine odaklanmasını engeller.

Elektronik cihazlar: Tüm gün telefon, tablet, bilgisayar gibi elektronik aletlerle çalışan kişiler elektromanyetik dalgalara maruz kaldığından beyin yorgunluğu sıklıkla görülür.

Zararlı Maddeler: Alkol, sigara ve benzeri zararlı maddeler beynin hafıza bölümünde tahribata neden olur. Beyin bu maddelerden etkilenerek hafıza, algılama gibi rutin işlevini yapmayı yavaşlatır. Beyinde yaşanan bu yorgunluk ve gerileme kişilerin konsantre olmasını, öğrenme ve algılama problemleri yaşamasına sebep olur.

 

" data-width="100%" data-num-posts="10">