Bahar Yorgunluğu Neden Oluşur?23.5.2019

Soğuk günlerin geride kaldığı, sıcak günlerin ise kendini gösterdiği şu günlerde birçok kişi sabahları uyanmakta zorluk çekiyor, sürekli yorgun, halsiz ve keyifsiz hissediyor. Bahar yorgunluğu dediğimiz bu ruh hali, metabolizmanın hava değişimine uyum sağlayamaması sebebi ile oluşur. Yetersiz ve dengesiz beslenme, az uyku bahar yorgunluğunun daha uzun sürmesine neden olur. 
Bahar Yorgunluğunun Belirtileri
Bahar yorgunluğunun belirtileri; kaygı ve telaş hali, asabiyet, halsizlik, kronik yorgunluk, uykusuzluk, iştahsızlık, eklem ağrıları, baş ağrısı, dikkat bozukluğu ve dengesiz ruh hali olabiliyor. Bahar yorgunluğu belirtileri kendini gösterdiğinde kişiler bu durumu yenmek için bir şeyler yapmazsa depresyona zemin hazırlayabilir.
Bahar Yorgunluğu Nasıl Atlatılır?
Uzmanlar, bahar yorgunluğunu yenmek için öncelikle sağlıklı beslenmeye ve yeterli sürede uykuya önem verilmesi gerektiğini belirtiyor. Sebze ve meyve tüketimine öncelik verilmeli. Kişinin mutlaka vitamin değerlerine baktırması ve takviye alması öneriliyor. Beslenme haricinde ise gün içerisinde yapılacak kısa yürüyüşler, temiz hava almak, bol su tüketmek, keyif alınan işlerle uğraşmak bahar yorgunluğunu yenmeye yardımcı oluyor. Ginseng içerikli takviyeler de yorgunlukla mücadele edilmesine yardımcı oluyor.
 
" data-width="100%" data-num-posts="10">