Amnezi Nedir?6.6.2018

Amnezi en basit tanımıyla bellek kaybı durumudur. Kişilerin kısmi ve tam bellek kayıpları şeklinde iki türe ayrılır. Amnezi yaşayan kişi hayatının belli bir dönemini komple unutabileceği gibi geçmiş hayatını da unutabiliyor. Amnezi ikiye ayrılıyor;

Olay öncesi hafıza kaybı: Kişinin herhangi bir kaza geçirdikten sonra kaza anından öncesini hatırlayamama durumudur.

Olay sonrası hafıza kaybı: Olaydan sonraki yaşananları hatırlayamama durumudur. Örneğin kaza geçiren ve ameliyat olan kişinin ameliyattan sonrasını hatırlayamaması.

Amnezinin oluşma sebepleri nelerdir?

Amnezi baş bölgesine gelen bir darbe, beyin tümörü, tecavüz – cinayete tanıklık veya benzeri travmatik olaylar yaşamak ve şahit olmak, vitaminsiz kalmak, ilaç kullanmak, psikolojik rahatsızlıklar yaşamak, alkol ve madde bağımlısı olmak veya felç neticesinde ortaya çıkabilen bir rahatsızlıktır. 

Amnezinin teşhisinde uzman doktorlar akıl sağlığına dair semptomları değerlendirir, ilaç kullanımını araştırır. Akabinde ise kan testi, MRI, EEG, çeşitli beceri testleri uygulayarak amneziyi tespit etmeye çalışır.

Amnezi Tedavisi

Amnezi tedavisi tamamen amnezinin türüne, seviyesine bağlıdır. Psikolojik bir rahatsızlık neticesinde amnezi yaşanıyorsa terapi, hipnoz gibi yöntemler tercih edilebiliyor. Darbe sonucunda oluşan durumlarda ise ilaçla tedavi yolu denebiliyor. Beyne kan akışını hızlandırmak ve ilaç ile beyin fonksiyonlarını canlı tutmak sonuç verebiliyor. Amnezi geçici olduğunda birkaç dakika, saat veya gün sürebiliyor. Zamanla tetikleyiciler ile amnezi ortadan kalkar, kişi belleğindeki eksik parçaları birleştirir.

" data-width="100%" data-num-posts="10">