14 Yaşındaki Genç Kızdan Müthiş Alzheimer Uygulaması!11.2.2018

Emma Yang, küçük yaştan itibaren büyükannesinin gittikçe daha da unutkan hale gelmesini izledi. Alzheimer hastalığını büyükannesi sayesinde yakından gözlemleyen, tecrübe eden Yang, hafıza problemine çözüm getirmek için kodlamayı öğrendi ve tüm Alzheimer hastalarına çare olacak uygulama tasarlamak üzere adımlar attı.

Timeless yani “Zamansız” ismiyle ortaya çıkan uygulama, hastaların artık tanıyamadıkları kişilerin fotoğraflarını uygulama üzerinden tarayarak bilgi toplamasını sağlıyor. Öte yandan hasta kendi yüzünü uygulamaya taratarak kimliğini ve ailesini tanıyabiliyor. Uygulama üzerinden çekilen fotoğraf anında çalışıyor ve hastaya bilgileri iletiyor.

Emma Yang, yapay zekânın ve yüz tanıma sistemlerinin birçok alanda kullanıldığını gördüğünü belirtip sağlık alanında ne kadar işlevsel olabileceğini vurguluyor. Henüz kullanıma açılmayan uygulama, sadece kişilerin bilgilerini sunan bir rehber değil aynı zamanda hatırlatma uygulaması olarak kullanılıyor. Örneğin hasta sürekli aynı kişiyle iletişime geçmek istediğinde uygulama, o kişiyle daha önce bir arama gerçekleştirdiğini hastaya hatırlatıyor.

Emma Yang, geliştirmek üzere çalıştığı uygulaması ile ilgili hastalığın erken dönemlerinde olan kişiler için uygulamanın çok yardımcı olduğunu, günlük hayatlarında bu tür hastaların teknolojinin desteğiyle ilerleyebileceğini fakat kullanamadıklarını dile getiriyor. Basit bir uygulama ve tekrarlarla uygulamayı öğretmenin işe yarar olduğunu belirtiyor. 

" data-width="100%" data-num-posts="10">